Cloud (bulut) hosting nedir?

Cloud hosting, birden fazla sunucunun birbiri ile bağlanmasından oluşan bir servistir. Sunucuların aynı veri merkezi içinde olma zorunluluğu da yoktur, bir network ile birbirlerine bağlı olmaları yeterlidir.

Hatta yurtdışındaki bazı firmalar sunucularını farklı kıtalardaki farklı veri merkezlerinden tutmaktadır. Cloud hosting üzerinde çalışan siteye erişmek isteyen birisi hangi verimerkezine daha yakın ise, site o veri merkezi üzerinde çalışabilmektedir. Bu da sitenin çalışırken kullanıcıya hızlı cevap vermesini sağlar. Ayrıca bir veri merkezinde sorun oluşur ise diğer veri merkezleri çalıştığı için,  bu sorundan uygulama ve son kullanıcı etkilenmez.

Cloud hosting, load balanced (yük dengeli) çalışmaktadır. Yani uygulamanız çalışırken, ne kadar kaynağa ihtiyaç duyuyorsa o kadarını kullanırsınız ve kullandığınız kaynak kadar para ödersiniz. Klasik sunucu hizmetlerinde eğer uygulamanız bir vps'de çalışamayacak kadar büyük ise dedicated kiralamanız gerekmektedir. Ama bazen dedicated sunucu da ihtiyacınızdan fazla işlem gücüne, belleğe ve depolama alanına sahip olabiliyor. Bu durumda gereksiz yere kullanmadığınız kaynağa para ödemiş oluyorsunuz. Cloud hosting, ihtiyacın kadar kullan ve kullandığın kadar para öde mantığı ile çalıştığı için, dedicated sunucu kiralayacak kadar bütçesi olmayan bir çok web geliştiricisi cloud hosting kullanmaktadır.

Sunucuların toplam işlem gücü, depolama alanı ve bellekleri uygulamalar tarafından ortak kullanılmaktadır. Sunuculardan birisi arızalandığında diğer sunucular çalışmaya devam ettiği için uygulamalar da çalışmaya devam etmektedir. Bu da diğer klasik hosting servislerine göre, çok iyi uptime oranı demektir. Dedicated sunucu kiraladığınzda ise sunucu arızalandığı zaman uygulamanız çalışamaz.

Sonuç olarak cloud hosting , ölçeklenebilir hostindir diyebiliriz. Klasik hostingden daha esnek, kaynaklar ve maliyet açısından daha verimli ve daha sorunsuz bir hizmet sağlar. Yurtdışında cloud hosting sağlayan firmalara örnek olarak RackspaceJoyent, TerreMark'ı örnek verebiliriz. Yerli olarak da bu hizmeti sağlayan bir çok firma bulabilirsiniz. Bunlar genelde yabancı firmaların reseller'ları oluyor.

5 thoughts on “Cloud (bulut) hosting nedir?

  1. murat Reply

    usta tek kelime mükemmel anlatmıssın saolasın sayende anladım bulut sunucu neymiş teşekkürler.

  2. Mehmet Reply

    Merhaba, iki farklı datacenter'da iki sunucumuz var diyelim anladığım kadarı ile cloud yapabiliriz bunları ama nasıl ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.