Sosyal imleme guncel.im ve wdturk.com

Bu yazımda size Oğuz Koca'nın projeleri olan guncel.im ve wdturk.com'dan bashetmek istiyorum. İkisi de birbirine benzeyen ancak amaçları farklı imleme siteleridir. İnternette gezinirken, beğendiğiniz bir sayfayı, resmi, dosyayı genelde tarayıcınızın yer imlerine kaydedersiniz. Bir zaman sonra yer imler menünüz karma karışık olur, eğer yedek almazsanız ilk formatta bütün imlerinizi kaybedersiniz. Benim imleme sitelerini kullanmamın ilk sebebi, imlerimi düzenli yönetmek istemem.

      güncel.im ve wdturk için amaçları farklı demiştik. guncel.im genel amaçlı kullanılan bir imleme sitesi. Kategorileri de buna göre düzenlenmiş. wdturk.com ise sadece web developer'ların kullanması için düzenlenmiş kategorilere sahip. Web geliştiricileri için ayrı bir imleme sitesi yapılmasının sebebi ise, web geliştirme alanındaki güncel konuları, olayları, bilgileri takip edebilmek. Evet imleme sitelerinin bir faydası da, istediğini kodudaki güncel konuları takip edebilmenizdir. Mesela ben, wdturk.com'da asp.net kategorisindeki bütün imleri takip ediyorum.

      İki sitede de kategorilerin ve kullanıcıların takip edilebilmesi için rss desteği sağlanmış. Örneğin wdturk.com'da asp.net kategorisinin rss adresi http://wdturk.com/feed.aspx?CategoryID=2 benim profilimin rss adresi ise http://wdturk.com/feed.aspx?MemberID=5 şeklinde. Ben asp.net feed'ini rss reader'ımda sürekli takip edebiliyorum. Ayrıca kullanıcılardan bazılarını da özellikle takip ediyorum. Bu sayede asp.net ile ilgili güncel meseleleri, başkalarının beğendiği, faydalı olduğunu düşünüp imledi ama benim karşıma çımamış yazıları takip edebiliyorum. Yani imleme siteleri sadece imleme amaçlı kullanılmıyor. Adlarının sosyal imleme sitesi olmasının sebebi de bu aslında. İmleme siteleri de sosyal medyanın bir parçası.

      Ayrıca trayıcılar için bookmarklet butonu da ekleyebiliyorsunuz. "Guncel.im'e Gönder" ve "wdturk.com'a gönder" butonlarını tarayıcınızın sık kullanılanılanlar menüsüne sürükleyip bıraktığınızda, bu butonu kolay imlemek için kullanabiliyorsunuz. Daha sonra, bir sayfayı beğendiğinizde, bu butona tıklarsanız tarayıcınızın sağ üst köşesinde, imlemek için bir panel belirecektir. Bunu kullanarak çok daha kolay imleme yapabilirsiniz. Bence bu iki sitenin en kullanışlı özelliği de bookmark'larının olması.

Özetle, imleme siteleri iyidir kullanmanızı tavsiye ederim ;)

One thought on “Sosyal imleme guncel.im ve wdturk.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.